Dags för Uppsala Beer & Whisky Festival
Snart dags för en av mina favoritfestivaler; Uppsala Beer & Whisky Festival! Mässan äger rum fredagen den 24 mars och lördagen den 25 mars på Fyrishov i Uppsala. Jag kommer självklart att vara på plats. Ses vi på mässan?
Jag kommer att vara huvuddomare i öltävlingen som sker under fredagen och vinnarna annonseras på lördagen.
Utställare som ni inte får missa
Alla utställarna hittar ni längre ner. Jag kan redan nu tipsa om några utställare som ni inte får missa. Några självklara tips är Uppsala Brygghus, Leufstabruk Bryggeri, Sälens Fjällbryggeri och Brygghuset Finn. Sen är Bryggeriet Ångkvarn och Beer Monkey alltid värda ett besök. Utöver dessa så får man inte missa importörerna Wicked Wine, Amka och Brewery International med sin breda portfölj ett absolut måste att besöka.
Öppettider:
Fredag – 15.00 – 20.00
Lördag – 13.00 – 20.00
Utställarpresentationer

”Train Station Brewery – vi utmärker oss genom att vi använder dyra, sällsynta och noggrant utvalda råvaror från hela världen. Vi tar inga genvägar när vi producerar våra produkter och satsar hellre på kvalitet än kvantitet – det är därför våra produkter och hantverksläsk finns i matbutiker som satsar på kvalitet. Ölsällskapet Gambrinus SM-Guld, Guld på Stockholm Beer & Whisky Festival, Guld på Helsinki Beer and Whisky Festival och vinnare i det som anses vara “Sveriges mest omfattande test av lageröl” i Umeåguiden är några av de utmärkelser som vi stolt tagit emot och som är ett riktigt kul kvitto på vår höga kvalitet. Vårt mål är att producera och sälja dryck med högsta kvalitet till människor med passion för smak!”


Beer Monkey är ett hantverksbryggeri med eget Taproom mitt i Knivsta. På mässan hittar ni ett urval av vad vi erbjuder i vårt Taproom, kom förbi och säg hej till ölapan vettja! BeerMonkey – kärlek och hantverk i varje öl!

Brygghuset Finn ligger i Landskrona och har bryggt öl sedan 2013. Inspirationen till Brygghuset Finn kom efter att grundarna läst en kurs i ekonomi under sin studietid i Lund. Vi brygger allt mellan lager, humligt, mörkt och surt, så välkomna till oss och Finn en ny favorit!


Smedsbo Slott är unikt i att enbart göra öl för lagring. Stora smaker och inget under 11% abv.
Utställare
Brewery International
Mjödhamnen
Stallhagen
Brygghuset Finn
Mackmyra
Härjedalsbröd
Olivhus
Pralinhuset
Alafors Kvarnen i Anneberg Brygghus
Train Station Brewery
High Coast Wine
Clydesdale
Bryggmasarna
Arbore
H.A.R.R.E.L
Jack Daniels
Dala Destilleri
Selected Malts
Scotch Malt Whisky Society SMWS
Norrtelje Brenneri
Uppsala Brygghus
Gammelbacka Bryggeri
Diageo
Sälens Fjällbryggeri
Bryggeriet Ångkvarn
Subbe Bryggeri
Smedsbro Slott Bryggeri
House of Liquids
Danderyds Bryggeri
Det Goda från Italien
Fintling Beverages
Mad Taste
Dark Tattoos Sweden
Little Italy Barbershop
Mölndals Black Olives
Uppsala Destilleri
Stjernsund Brygghus
Beer Monkey Brewery
Amka
Mora Bryggeri
Television Brewing Co.
HK Canapéer
The Dalmore
Bonalumi Bottlers
Gotlands Whisky
A-bay Spirit
Lundberg Classic
Arla Unika
Wicked Wine
High Coast Distillery
Sanler Wine
Stockholms Bränneri
First Distillery Sigtuna
Eckerö Linjen
Cigarrhyllan
Tullamore Dew
Ostboden på Söder
Ferna Forge Brewery
Agitator
Blind Seal Whiskey
Leufstabruk Bryggeri
137 Telge Brygghus
Torsken & Co
Sakeman och Sakesson
Kappa Bar
Nelins Livsmedelsbutik & Blommor
Swallows & Spirits Destilleri
0 kommentarer