Julkalender 2023 Lucka 8

by | 08 dec 2023 | 0 comments

Piranha Annons

öl julkalender adventskalender

När Storbritannien började skicka sina första fångar till Australien i slutet av 1700-talet, kom ölet att spela en viktig roll. Fartygen som transporterade dessa fångar fick ofta med sig stora mängder öl, eftersom det var lättare att förvara och hade längre hållbarhet än färskvatten.
Under 1800-talet och in i det tidiga 1900-talet fortsatte ölets popularitet att växa i Australien. Många bryggerier startades, och några av de märken som skapades under denna period, som Carlton och Tooheys, är fortfarande populära idag.

Bästa öl på Systembolaget från landet

Motivering till att den ölen är bäst

Den här ölen drack jag en hel del när jag var i Australien för ett antal år sedan. Självklart blev det en massa från småbryggerier också men den här och Victoria Bitter blev volymfavoriterna.  Aldrig druckit den här i Sverige eftersom jag faktiskt aldrig sett den på något ställe. 

Spännande ölfakta från landet

Coopers Sparkling Ale skapades först år 1862 av Thomas Cooper i South Australia. Ursprungligen var det tänkt som ett tonic för hans sjuka fru, men det blev snabbt populärt bland lokalbefolkningen. Detta ledde till att han grundade Coopers Brewery, vilket idag är det största australiska ägda bryggeriet.

Stötta Pilsner.nu

Hjälp oss fortsätta utveckla en av Sveriges mest långlivade ölbloggar. Snart 20!

Pilsner.nu har funnits i över 18 år, och vi närmar oss med stolthet 20-årsstrecket. Under den här tiden har vi samlat tusentals inlägg, otaliga provningar och massor av berättelser från hela ölsverige och ölvärlden.
Nu vill vi växla upp med tätare uppdateringar, fler provningar och ännu mer engagerande innehåll.

För att kunna lägga mer tid på att prova, skriva och tipsa har vi skapat fem olika nivåer på Patreon.
De sträcker sig från ett symboliskt stöd för dig som gillar det vi gör, till högre nivåer för dig som vill bidra lite extra till att Pilsner.nu kan fortsätta växa.
Från ”jag gillar er och vill bidra” till en nivå där du som supporter får en del extra innehåll och bonusmaterial.

För att kunna fortsätta på samma sätt behöver vi din hjälp.

Pilsner.nu | Patreon

Skrivet av Jonas H

Grundare av Pilsner.nu och var en av medgrundarna till Slottskällans Bryggeri i Uppsala. Jag har tidigare suttit i Stallhagens styrelse och åker som öldomare mestadels i Europa. Är även medlem i The British Guild Of Beer Writers sedan 2024.

Kommentarer

0 Comments

Submit a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Facebook plugg

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

* måste anges
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
Pilsner.nu