Julkalender 2023 Lucka 13

by | 13 dec 2023 | 0 comments

Piranha Annons

öl julkalender adventskalender

Historien om öl i Frankrike är inte lika framstående som den om vin, men det har ändå spelat en viktig roll i landets kultur. Från medeltida kloster, där munkar bryggde öl både för konsumtion och som en inkomstkälla, till den moderna hantverksölrevolutionen, har Frankrike en rik historia av ölbryggning. Även om öl kanske inte har samma prestige som vin i Frankrike, har det blivit alltmer populärt under de senaste årtiondena, med en ökning av mikrobryggerier och ett förnyat intresse för olika ölstilar. I dag är Frankrike hem till ett växande antal hantverksbryggerier, och öl är en viktig del av landets gastronomiska landskap.

Bästa öl på Systembolaget från landet

Motivering till att den ölen är bäst

Pietra är ett varumärke som jag köpt mycket när jag är i Menton och Nice på semester. Det är helt ok och är ett varumärke som uppskattas av de lokala som dricker det en hel del

Spännande ölfakta från landet

Pietra öl bryggs på ön Korsika, belägen i Medelhavet. Ön är känd för sin rika historia och kultur, och det är här som Pietras unika smak börjar. Bryggeriet grundades 1996 av två bröder, Armelle och Dominique Sialelli, med en passion för att skapa en unik öl som speglade deras hemö. Pietra bär stolt sin korsikanska arv, vilket reflekteras i dess namn, som betyder ”sten” på korsikanska, en hyllning till de steniga landskapen på ön.

Stötta Pilsner.nu

Hjälp oss fortsätta utveckla en av Sveriges mest långlivade ölbloggar. Snart 20!

Pilsner.nu har funnits i över 18 år, och vi närmar oss med stolthet 20-årsstrecket. Under den här tiden har vi samlat tusentals inlägg, otaliga provningar och massor av berättelser från hela ölsverige och ölvärlden.
Nu vill vi växla upp med tätare uppdateringar, fler provningar och ännu mer engagerande innehåll.

För att kunna lägga mer tid på att prova, skriva och tipsa har vi skapat fem olika nivåer på Patreon.
De sträcker sig från ett symboliskt stöd för dig som gillar det vi gör, till högre nivåer för dig som vill bidra lite extra till att Pilsner.nu kan fortsätta växa.
Från ”jag gillar er och vill bidra” till en nivå där du som supporter får en del extra innehåll och bonusmaterial.

För att kunna fortsätta på samma sätt behöver vi din hjälp.

Pilsner.nu | Patreon

Skrivet av Jonas H

Grundare av Pilsner.nu och var en av medgrundarna till Slottskällans Bryggeri i Uppsala. Jag har tidigare suttit i Stallhagens styrelse och åker som öldomare mestadels i Europa. Är även medlem i The British Guild Of Beer Writers sedan 2024.

Kommentarer

0 Comments

Submit a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Facebook plugg

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

* måste anges
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock
Pilsner.nu