Spendrup släpper en ny öl på Systembolagets tillfälliga sortiment den 1 Mars. Det är det gamla varumärket Mellerud som väcks upp efter drygt 50 år i malpåse. Det blir en Melleruds Vårpilsner på 4,8 procent.
Bryggmästare Richard Bengtsson säger i pressmeddelandet :
”– Bryggerihistoria är spännande och inspirerar mig ofta till nya goda öl, säger Richard Bengtsson, bryggmästare på Spendrups. Jag tycker Melleruds Vårpilsner är en riktigt god pilsner, med en utsökt fyllighet och kropp. Precis som en pilsner skall vara. Kalasgod till bland annat husmanskost. ”
Säljs den 1 Mars — 31 Maj 2012 kostar 12.90 för 33 cl engångsglas.
Stötta Pilsner.nu
Hjälp oss fortsätta utveckla en av Sveriges mest långlivade ölbloggar. Snart 20!
Pilsner.nu har funnits i över 18 år, och vi närmar oss med stolthet 20-årsstrecket. Under den här tiden har vi samlat tusentals inlägg, otaliga provningar och massor av berättelser från hela ölsverige och ölvärlden.
Nu vill vi växla upp med tätare uppdateringar, fler provningar och ännu mer engagerande innehåll.
För att kunna lägga mer tid på att prova, skriva och tipsa har vi skapat fem olika nivåer på Patreon.
De sträcker sig från ett symboliskt stöd för dig som gillar det vi gör, till högre nivåer för dig som vill bidra lite extra till att Pilsner.nu kan fortsätta växa.
Från ”jag gillar er och vill bidra” till en nivå där du som supporter får en del extra innehåll och bonusmaterial.
För att kunna fortsätta på samma sätt behöver vi din hjälp.
Pilsner.nu | Patreon
TROR DEN ÄR DEN GODASTE JAG DRUCKIT UNDER MINA 69 ÅR, MEN DEN KRIGAR
MED SPENDRUPS OLD GOLD.
Janne Jacobson Motala