
Super Saison
Jag fick tag i en gammal flaska av Stockholm Brewing Super Saison från 2015 genom Mikkellerswebshop under 2020 och har lagrat den hemma sedan dess. I höstas så släppte Stockholm Brewing en ny version av den gamla Super Saison från 2015. Perfekt tillfälle att jämföra dessa. Enligt bryggarna så är recepten superlika och det som skiljer dessa är att den nya fått ligga lite längre på fat och att faten har ännu mer inneboende smak just nu. Den unga är därför lite surare än den äldre.
Såhär skriver bryggeriet om den nya versionen:

Super Saison (köpt nov 2021)
Tillverkad i Sverige, Flaska 375 ml, 8,5 %
Produktnummer: Nr 10932, 68:90
Nyanserad, syrlig smak med inslag av fat, äpplen, maltvinäger, örter, aprikos, kryddor och citrusskal. Serveras vid 8-10°C som sällskapsdryck, till vegetariska rätter, eller till rätter av fläsk- och lammkött.
Färg: Ljusgul, genomskinlig
Doft: Härlig pigg smak av äppelcidervinäger, halm, mogna äpplen, krusbär och fläder
Smak: Mogen smak av äpplen, krusbär, fat, lätt träig smak som påminner om rabarber, krispig och elegant som vin
Omdöme: Fräsch och lättsam, fina vinösa toner, får en krispig chardonnaykänsla, elegant och vacker. Härlig balans mellan syran och den fruktiga kroppen
Betyg (1-6): 6

Super Saison 2016 (köpt våren 2020)
Färg: Gul/orange, halvdisig
Doft: Massa doft av mogna äpplen, äppelcidervinäger, calvados, tokajvin, aprikos och jäst
Smak: En vinös känsla av mogna äpplen, viss spritighet, lätt kryddighet. Mogen smak av aprikos
Omdöme: Mer mogen och vuxen smak, tydlig fatkänsla, påminner om ett dessertvin utan sötman, känns mycket vinös med en fantastisk kropp. Mycket komplex
Betyg (1-6): 5
Slutord
Wow, vilken upplevelse att dricka dessa två. Jag är verkligen imponerad av båda dessa drycker. Jag kommer definitivt lagra några nya super saisons för att se hur dessa klarar sig med tiden. Tror faktiskt ännu bättre då den nya ska vara lite surare. Den äldre är mycket annorlunda än den unga, den unga kändes lite friskare och mer lättdrucken, inte lika komplex som den äldre. Versionen från 2015 är mer vinös och komplex, lite mer svårdrucken men otroligt god. Definitivt värt att lagra. Jag tror den äldre hade klarat några år till men att den är runt sin peak just nu. Fantastisk öl.
0 kommentarer