Zundert Trappist 4 glas (c) Zundert Trappist

En ny Trappistöl från Zundert

by | 25 apr 2023 | 0 comments

Jämtlands-IPA--Burk-rektangel
Averbode-Abbey-Extra-Rektangel-2
Jämtlands-IPA--Burk-kvadrat
Averbode-Abbey-Extra-Kvadrat

Trappistenbrouwerij De Kievit är ett av två trappistbryggerier som ligger i Nederländerna. Bryggeriet är en del av klostret Maria Toevlucht som ligger i staden Zundert. Klostret, som är hem till munkar som kallas för Trappister och de lever sitt liv efter ordningen av Cistercienser Cistercians of strict Observance – ett liv som betonar bön och arbete som en livsstil. De lever efter mottot ”Ora et Labora” – ”be och arbeta” – i praktiken.

Det finns redan några olika öl från bryggeriet släppta men de släppte den 22 April ytterligare en produkt, en 4a.
Detta är den öl som munkarna normalt dricker när de arbetar, äter, ber etc i klostert. Precis som på de andra klostren så är detta en lite alkoholsvagare produkt på bara 4 % .
Av en som var på släppet fick jag reda på att den var bra och det är en blond som enbart kommer att säljas på bryggeriet och i det närliggande pensionatet.
Ett maximum av två lådor per person får man handla för de vill tydligen inte bli utan sin egen öl 😉

Stötta Pilsner.nu

Hjälp oss fortsätta utveckla en av Sveriges mest långlivade ölbloggar. Snart 20!

Pilsner.nu har funnits i över 18 år, och vi närmar oss med stolthet 20-årsstrecket. Under den här tiden har vi samlat tusentals inlägg, otaliga provningar och massor av berättelser från hela ölsverige och ölvärlden.
Nu vill vi växla upp med tätare uppdateringar, fler provningar och ännu mer engagerande innehåll.

För att kunna lägga mer tid på att prova, skriva och tipsa har vi skapat fem olika nivåer på Patreon.
De sträcker sig från ett symboliskt stöd för dig som gillar det vi gör, till högre nivåer för dig som vill bidra lite extra till att Pilsner.nu kan fortsätta växa.
Från ”jag gillar er och vill bidra” till en nivå där du som supporter får en del extra innehåll och bonusmaterial.

För att kunna fortsätta på samma sätt behöver vi din hjälp.

Pilsner.nu | Patreon

Skrivet av Jonas H

Grundare av Pilsner.nu och var en av medgrundarna till Slottskällans Bryggeri i Uppsala. Jag har tidigare suttit i Stallhagens styrelse och åker som öldomare mestadels i Europa. Är även medlem i The British Guild Of Beer Writers sedan 2024.

Kommentarer

0 Comments

Submit a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Facebook plugg

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

* måste anges
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock
Pilsner.nu