CMV-Header

Coppersmith’s med vänner – Jästbloggare Mikael Gonzo Porsklint

by | 19 jun 2026 | 0 comments

Piranha Annons

Garden party & ölfestival i solen – vilken fest!

22-23 maj gick festen av stapeln och det var en mycket trevlig tillställning där solen visade sig under stora delar av dagen den 23e när jag var där.
CMV är en mix av ett garden party och öl/dryckesfestival på Rocklundaområdet i Västerås. Detta var första besöket för mig men jag kommer definitivt tillbaka.

coppersmith&vänner_1 (Copy)

För älskare av gin fanns Västerås Destilleri med på ett hörn och för de som hellre vill ha ett glas vin så serverades det också.
Boule och cornhole fanns för de som ville utmana gänget på lite skoj.
Musik bjöds på via en DJ med försmak av gammal skön pop/disco, underbart.
Beställning i barerna för lite tjabb med glada representanter eller via kod på varje bord då man får sina smakprover utburna till bordet, det väljer man själv.

Coppersmith’s med Vänner, vi syns igen!

coppersmith&vänner_2 (Copy)

Lite bbq, chips och jordnötter så är allt på banan, perfekt.
Det är en utomhusfestival som då självklart är mysigare när solen skiner och det gjorde den, pannan fick sin sköna, rosa ton, precis som det ska vara på festival.
Det här är väl värt att besöka för er som vill hänga med era polare och bara må bra men det finns även tillräckligt med hantverksöl för att stilla oss ölnördar.

coppersmith&vänner_3 (Copy)
coppersmith&vänner_3 (Copy)

Pine Ridge, Hantverksbryggeriet, Södra Malt, Shapes & Objects, Nynäshamns Ångbryggeri, Salama Brewing från Finland och sedan, självklart, Coppersmith’s själva med Slottskällans Bryggeri.
IPA och NEIPA var såklart gångbart och som vanligt njuter vi alltid av en Landsorts Lager serverat av en legend i branschen, Marcus med sitt gångbara smile. Coppersmith’s Mosaic Lager som Danne häller upp med en busig, glimt i ögat, är en mycket trevlig öl, speciellt i sol och värme.

 

Jesper från Pine Ridge bjöd på skön West Coast, en stil som uppskattas mycket av mig, i alla dess format. Magnus och Thomas från Södra Malt bjöd, bl.a, på Dreaming of EMMA, också gott, och här funderar vi fortfarande på vem EMMA är? Magnus från Shapes & Objects fixade div godis som också uppskattades.

Coppersmith’s med Vänner, vi syns igen!

coppersmith&vänner_8 (Copy)
coppersmith&vänner_9 (Copy)
coppersmith&vänner_10 (Copy)
coppersmith&vänner_11 (Copy)
coppersmith&vänner_12 (Copy)

Stötta Pilsner.nu

Hjälp oss fortsätta utveckla en av Sveriges mest långlivade ölbloggar. Snart 20!

Pilsner.nu har funnits i över 18 år, och vi närmar oss med stolthet 20-årsstrecket. Under den här tiden har vi samlat tusentals inlägg, otaliga provningar och massor av berättelser från hela ölsverige och ölvärlden.
Nu vill vi växla upp med tätare uppdateringar, fler provningar och ännu mer engagerande innehåll.

För att kunna lägga mer tid på att prova, skriva och tipsa har vi skapat fem olika nivåer på Patreon.
De sträcker sig från ett symboliskt stöd för dig som gillar det vi gör, till högre nivåer för dig som vill bidra lite extra till att Pilsner.nu kan fortsätta växa.
Från ”jag gillar er och vill bidra” till en nivå där du som supporter får en del extra innehåll och bonusmaterial.

För att kunna fortsätta på samma sätt behöver vi din hjälp.

Pilsner.nu | Patreon

Skrivet av Mikael Gonzo Porsklint

Mikael "Gonzo" Porsklint från Stockholm pluggar till bryggeritekniker, är hembryggare och har arbetat med försäljning av alkohol i drygt 20 år.

Kommentarer

0 Comments

Submit a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Facebook plugg

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

* måste anges
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
Pilsner.nu