Lucka 19

Julkalender 2024 lucka 19 – Old Rasputin Russian Imperial Stout

av | dec 19, 2024 | 0 Kommentarer

Old Jock Champion Double Ale
Old Jock Champion Double Ale

Den här julen bjuder Pilsner.nu in dig till vår ölkällare! Följ med när vi öppnar en lucka varje dag fram till julafton och visar upp en av våra lagrade öl. Vi berättar varför vi valt att lagra just den ölen, hur länge den har vilat, och när vi planerar att njuta av den. Häng med och få tips på hur du kan bygga din egen ölkällare, och kanske några idéer till vad du själv kan lägga undan till framtiden. Varje dag fram till jul – bara på Pilsner.nu

Lucka 19 Julkalender 2024 Old Rasputin

Old Rasputin
Bryggeri: North Coast Brewing Company
Ölstil: Russian Imperial Stout
Årtal: 2017
Bäst före: oklart
Lagringstid: 7 år
Procent: 9.0 %

Varför lagrar vi detta öl?
En favorit sedan många många år och den här blir bara rundare och rundare med lagring

När tänker vi dricka det?
Har ett gäng från olika r så det blir lite då och då, men nu blir jag grymt sugen att ta en i julhelgen

Har vi druckit det tidigare?
Ja många gånger, och hoppas det blir fler

Slutord:
Stor doft av mörk choklad, rostad malt, kaffe och en hint av alkohol. Smaken likadan men med mer bränd smak. Med åren avtagande beska som lämnar plats för malten och en snygg avslutning.

kaffekopp_liten

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

* måste anges

Skrivet av Jonas H

Grundare av Pilsner.nu och var en av medgrundarna till Slottskällans Bryggeri i Uppsala. Jag har tidigare suttit i Stallhagens styrelse och åker som öldomare mestadels i Europa. Är även medlem i The British Guild Of Beer Writers sedan 2024.

Kommentarer

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock
Pilsner.nu