Glad 17 maj!

av | maj 17, 2021 | 0 Kommentarer

St Eriks Ljus Lager

Idag firar vi Norges nationaldag med 4 tips på våra norska favoriter från Systembolaget.

Staropramen

Mauro:

Nøgne Ø, India Pale Ale, Nr 12733, Flaska 330 ml, Alkoholhalt 7,5 %, 27:90

Varför är den din favorit? Min första upplevelse av norsk öl var Nøgne och kommer alltid vara en favorit hos mig.

Mohawk

Jonas H

Lervig Paragon, Vintage Barley Wine, 2019, Nr 11561, Flaska 330 ml, Alkoholhalt 13,5 %, 159:-

Varför är det din favorit? En riktigt bra barley wine som jag drack när den kom. Kommer att utvecklas bra under några år men är utsökt redan nu

Gulden Drak

Jonas F

Amundsen, Double Apocalypse NEIPA, Nr 33625, Burk 330 ml, Alkoholhalt 8,5 %, 36:90

Varför är den din favorit? Amundsen gillar jag, men min favorit finns inte på bolaget (”Brown Cheese & Waffles”), så Double Apocalypse får duga.

Saison

Ulrik

Lindheim, Avalon, Nr 11625, Flaska 375 ml, Alkoholhalt 7,6 %, 94:90

Varför är den din favorit? Jag vill prova Lindheim Avalon som är en suröl från vårt västra broderland. Nyfiken på vad den norska ölscenen har att erbjuda mer än Nøgne Ø och Amundsen.

OM oss

Skrivet av Mauro

Ölälskare, öldomare och matnörd. Älskar att kombinera öl och mat. Håller ölprovningar både online och fysiskt. Instagram: a.pint.per.day

Kommentarer

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Liknande Inlägg

Pin It on Pinterest

Share This
Pilsner.nu