Den 17–18 maj förvandlas Östervärnsgatan 9 i Malmö till en mötesplats för ölentusiaster, musikälskare och nyfikna besökare. Då går nämligen den nya festivalen Fölkfest & DunkaDunka av stapeln – en folkölsfestival som kombinerar hantverksöl med livemusik, loppis, street food och kreativt kvartershäng.
Festivalen
Bakom initiativet står folkölsprofilen Johan Lindberg i samarbete med butiken och baren Folköl & DunkaDunka, som sedan 2022 kombinerar försäljning av folköl och vinyl. Festivalen har fri entré och bjuder på folköl från nio olika bryggerier – både på fat och i burk och flaska. Fokus ligger på lokala bryggerier från Skåne, men även omtyckta öl från Göteborg finns att prova.
– Vi har fått tag i väldigt bra folköl och jag är säker på att många som besöker festivalen kommer att hitta nya favoriter bland det vi serverar! Vi har fokuserat på lokala bryggerier i Skåne men också populära folköl från Göteborg, säger Johan Lindberg.
Folkölsprovningar
Johan Lindberg har tidigare drivit folkölsbutiken Fölk i Göteborg och gett ut boken En svagare bok om öl. Under festivalen kommer han också att hålla i folkölsprovningar.
– De har sålt folköl och vinyl i sin butik sedan sommaren 2022 och vi har sneglat på att göra något ihop någon gång. En festival känns helt rätt!

Folköl och musik
Under helgen kommer 18 band att uppträda på två olika scener – dels inne hos Folköl & DunkaDunka, dels hos grannen Vårkollektivet.
– Folköl och musik hör ihop! Vi tror på hög stämning och har en god blandning av lokala band som kommer att spela, säger Joakim Almgren på Folköl & DunkaDunka.
– Det blir som en folkfest där folkölen bidrar till en mer kontinental känsla där du kan köpa fatöl och ta med den ut i försommaren, fyller Johan i.

Fölkfest & DunkaDunka är en del av Östervärns kvartersfest, där besökare även kan ta del av konst och hantverk, loppmarknader, matstånd och vinylförsäljning.
0 kommentarer