Alla vinnare på Stockholm Beer & Whisky Festival 2019

av | okt 4, 2019 | Resor & Mässor | 0 Kommentarer

Alla vinnare på Stockholm Beer & Whisky Festival 2019

av | okt 4, 2019 | Resor & Mässor

2019 Års Vinnare – SBWF Best Beer, SBWF Best Cider, SBWF Best Whisky, SBWF Best in Show

SBWF BEST Beer & Cider – Winners 2019
SBWF Best Beer/category
Traditional Light Lager Central European style

GOLD Weltenburger Festbier Österlenbryggarna
SILVER Jever Pilsener TOMP
BRONZE Zubr Premium TOMP

International Lager
GOLD Stella Artois AB InBev
SILVER Birra Menabrea Lager Brewery International
BRONZE Spaten AB InBev

Modern Light Lager
GOLD Jumping Jacks Hoppy Lager The Pine Ridge Brewery AB
SILVER Hop Notch Janko Unchained Hop Notch Brewing
BRONZE Janne Shuffle Bryggverket

Semi Dark & Dark Lager
GOLD The Fearsome Grizzly California Lager The Pine Ridge Brewery
SILVER Ska Brewing Oktoberfest Brewers Association
BRONZE Eriksberg Karaktär Carlsberg Sverige

Everyday Ale British style
GOLD Hobgoblin Ruby Beer TOMP
SILVER Lobkowicz Ale Österlenbryggarna
BRONZE Bombardier – Glorious English TOMP

Everyday Ale Modern style – APA
GOLD 41337 Session Pale Ale 33cl Bryggverket
SILVER Dales Pale Ale Brewers Ass./Great Brands
BRONZE Passion Pale Ale Poppels Bryggeri

Everyday Ale Modern style – IPA
GOLD Indian Tribute Oppigårds
SILVER West Coast India Pale Ale Poppels Bryggeri
BRONZE Modus Hoperandi IPA Brewers Association
Ale Belgian style
GOLD Leffe Blond AB InBev
SILVER La Trappe Quadrupel Galatea AB
BRONZE Chimay Vit TOMP

Special Ale British style
GOLD Goose IPA AB InBev
SILVER Ljuva Livets Ängöl Boxframe
BRONZE St. Eriks IPA Galatea AB

New England IPA
GOLD Citralush Brewers Association
SILVER Poppels New England India Pale Ale Poppels Bryggeri
BRONZE Mohawk Doubleishious Wicked Wine

Imperial IPA & Barley Wine
GOLD Coppersmith’s Barley Wine Coppersmith’s
SILVER Södra Barley Wine Södra Maltfabriken
BRONZE Dubbelpipa Bryggverket

Session IPA
GOLD All Day IPA Founders Brewing Company
SILVER Session IPA Poppels Bryggeri
BRONZE Kvarnholmens Pale Ale Qvarnens brygghus

Porter & Stout
GOLD Steel Toe Stout Brewers Association
SILVER Hedemora porter Oppigårds
BRONZE St. Eriks Klassisk Porter Galatea AB

Imperial Porter & Imperial Stout
GOLD Slumber Joe Uppsala Brygghus
SILVER Mohawk Whiteout Vintage 2017 Wicked Wine
BRONZE Dragon’s Milk Brewers Association
Wheat Beer
GOLD Weihenstephaner Vitus Weizenbock Galatea AB
SILVER Hoegaarden AB InBev
BRONZE Weihenstephaner Hefe Weissbier Galatea AB

Low alcohol <0,5%
GOLD Big Drop Stout Big Drop Brewing Co
SILVER Carlsberg Alcohol Free Carlsberg Sverige
BRONZE Big Drop Brown Ale Big Drop Brewing Co

Low alcohol 0,5 – <3,5%
GOLD Lillpangarn Pale Ale Bryggverket
SILVER Berry Berry Folköl Uppsala Brygghus
BRONZE Södra Pale Ale Södra Maltfabriken

Other Beers
GOLD Boon Oude Geuze Mariage Parfai TOMP
SILVER Rodenbach Grand Cru TOMP
BRONZE Boon Oude Geuze TOMP

SBWF Best Beer in Show
GOLD Big Drop Stout Big Drop Brewing Co

SBWF Best Swedish Beer Champion
GOLD Mohawk Whiteout Vintage 2017 Wicked Wine

SBWF Best Cider/category

Traditional Cider
GOLD Cocky Crane Cidery – crispy apple Great Brands
SILVER Magners Original Irish Cider TOMP
BRONZE Cocky Crane Cidery – cloudy dry apple Great Brands

Aromatised Cider
GOLD Magners Cloudy Lemon TOMP
SILVER Blåbärs Cider Mora Bryggeri
BRONZE Cocky Crane Cidery – sour raspberry/lemon Great Brands

Peoples Choice Award (powered by Untappd)
GOLD To be presented on Saturday, October 5th

Pilsner.nu