Pressklubben 25 år: ett ölparadis firar jubileum

av | sep 22, 2025 | 0 Kommentarer

Jämtlands IPA
Jämtlands IPA

25 år av belgisk öl i Stockholm – Pressklubben bjuder på kalas

Den 1–4 oktober slår Pressklubben upp portarna för ett jubileum utöver det vanliga. Fyra dagar fyllda av belgisk öl, europeisk matkultur, exklusiva provningar, musik och fest markerar 25 år i nuvarande regi. Deras resa har gjort krogen till Nordens självklara ambassadör för belgisk öl. Självklart kommer vi på Pilsner.nu att vara med och fira denna viktiga institution i den svenska ölkulturen. Vi kommer att finnas på plats under flera av jubileumsdagarna och vi hoppas att vi ses i vimlet med ett glas belgisk öl i handen.

En institution i ölkulturen

Sedan starten har Pressklubben byggt upp ett rykte som en institution i ölvärlden. Pressklubben har länge varit mer än en restaurang. Med över 800 belgiska öl på menyn, ständigt återkommande provningar och en meny som blandar belgisk, tysk och brittisk matkultur med svenska klassiker har krogen blivit en institution i Stockholm. Här har generationer av ölkännare, nyfikna nybörjare och internationella gäster fått sin första riktiga introduktion till den belgiska ölkulturen.

Det har varit en flytande bergochdalbana där vi till en början fick agera ölpedagoger. För 25 år sedan var belgisk öl en otroligt liten nisch. Idag är bredden så mycket större och kunskapsnivån mycket högre säger Jens Skrubbe, Pressklubbens barmästare, beer tender och belgiska ölguru. 

Han minns särskilt hur gäster reagerar när de möter klassikerna:

Inget glädjer mig mer än när folk jublar för Fantôme på fat, blir gramse för att Orval är slut eller beställer en Stille Nacht med orden ’Detta är det godaste jag någonsin druckit.

Skrubbe spekulerar

Att Pressklubben i dag är Nordens främsta ambassadör för belgisk öl råder det ingen tvekan om. Men vad är hemligheten bakom framgången? Vi ställer frågan till Jens Skrubbe. Skrubbe är inte bara ett välkänt ansikte bakom bardisken på Pressklubben. Efter mer än 20 års tjänst som belgisk ölambassadör har han även tilldelats den ärofyllda titeln belgisk hedersölriddare av Chevalerie du Fourquet des Brasseurs. En riddarorden som hyllar personer som på särskilt sätt främjat belgisk ölkultur.

Konsekvensen. Trots IPA-tsunamin, den förlorade lagerölens återkomst, pastrygalenskaper och alla andra trender har vi ståndaktigt hållit fast vid den belgiska ölfloran och gjort det med en äran, säger Jens Skrubbe. 

Just denna orubbliga linje har gjort att Pressklubben inte bara överlevt trendvågor, utan blomstrat genom dem. Här har alltid fokus varit på kvalitet, bredd och kärleken till det belgiska hantverket.

Ett jubileum med exklusiva höjdpunkter

När Pressklubben nu firar 25 år gör man det på samma sätt som alltid, genom att sätta belgisk öl i centrum. Under jubileet får gästerna njuta av tre öl som bryggts enbart för evenemanget, två exklusiva lambicprovningar, livemusik och ett specialdesignat jubileumsglas. Dessutom premiärvisas över 90 nya belgiska öl, varav de flesta aldrig tidigare har serverats i Sverige.

Om allt blir som vi vill kommer vi att servera bitterballen – detta magiska ölsnacks! avslöjar Skrubbe.

Höjdpunkter i programmet

  • 1 oktober kl. 19:30: Klaas Vanderpoorten (Eylenbosch) leder en provning med sju brygder.

  • 3 oktober kl. 19:30: John Matthys (Hanssens Artisanaal) guidar genom sex lambicvarianter.

  • Livemusik: Django Reinhardt-trio (torsdag) och bluegrass från en före detta kollega (lördag).

  • Besök från minst åtta belgiska bryggerier.

Biljetterna till provningarna kostar 595 kr per tillfälle eller 995 kr för båda. Bokning sker via info@pressklubben.se (begränsat antal platser).

Rabatt för Pilsner.nu följare

För att fira Pressklubbens 25-årsjubileum arrangeras två exklusiva ölprovningar, och som följare av Pilsner.nu får du 20 % rabatt! Erbjudandet gäller fram till den 28 september, men vänta inte för länge då platserna är begränsade. All information om evenemanget hittar du på Pressklubben. Ange koden Pilsner.nu vid bokning för att få din rabatt.

Möten, minnen och magiska ögonblick på Pressklubben

För Skrubbe är jubileet inte bara en fest utan också en chans att reflektera.

Att vara först med att servera Duvel Single på fat, vilket senare spreds globalt, var stort. Jag minns också när jag fick Van Steenberges ägare Jef Versele att gråta över en vintageöl hans farfar hade bryggt. Eller när jag kallades Sveriges Michael Jackson av Brasserie d’Achouffes grundare Chris Bauweraerts, säger Jens. 

Men mest av allt ser han fram emot mötena:

–Jag hoppas få träffa både stammisar och nya gäster som får en unik chans att upptäcka belgisk öl.

Duvel Methusalem – en raritet i glaset

Som extra dragplåster serveras också Duvel Methusalem (6 liter) från 2007, en unik buteljering för Duvel Café. Gästerna får prova ölet i jubileumsglaset – som de sedan får ta med hem.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

* måste anges

Skrivet av Mauro

Ölälskare, öldomare och matnörd. Älskar att kombinera öl och mat. Håller ölprovningar både online och fysiskt. Belgoholic och en pilsnerboi. Reser ofta runt i världen och dricker god öl! Instagram: a.pint.per.day

Kommentarer

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
Pilsner.nu