Ytterligare en gång havererade Systembolaget

av | mar 7, 2013 | 1 kommentar

west_2

Vid släppet av Westvleteren XII och Gregorius i dag på webblansering så gick det snabbt. Uppfattningen som många har är att det tog maximalt 1-2 sekunder för att det skulle bli fullbokat. Strax därefter så dök Systembolagets hemsidan igen. Jag vet att det är svårt att bygga sidor som klarar en stor momentan belastning MEN om man väljer att ha en lansering enbart på hemsidan och inte i butik, då måste man ha byggt hårdvaran för att den ska klara av det. Det är otroligt dyrt och utnyttjas bara under några minuter då och då, men jag tycker att det är deras skyldighet när det är ett monopol att ordna det !

Spridda inlägg på Facebook efteråt:

  • Vilket jävla skämt!
  • SB är helt nere verkar det som
  • Boknings-knappen hann ju bara dyka upp så var det slut. Snyggt skött av bolaget.
  • Va fan hände lixom
  • Fan, det gick fort… Han ju inte ens göra ett musklick… Ja ja… Får väl köpa annan öl istället… I-lands problem  🙂
  • 1 sek….:(.       Lurendrejeri!!!!

 

Ja, Systembolaget får mycket kritik i vanliga fall och det här gör ju inte att folks inställning till dem blir bättre.

 

Skrivet av Jonas H

Kommentarer

1 kommentar

  1. Peter

    Fick mina 4 Westvleteren 12! En av de lyckliga få tydligen. Byter gärna en av dem mot en Abstrakt 12a för dessa fick jag ingen av. Bor i Linköping.
    Längst ner här https://www.facebook.com/groups/453267828017939/ hittar du min Westvleteren katastrof när jag köpte dem på ebay senast. Där kan du alltid hitta en 6-pack til ungefär det priset som begärs på bolaget.

    Svara

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Pin It on Pinterest

Share This
Pilsner.nu