Uppsala Craft Beer Festival

by | 22 jun 2022 | 0 comments

Jämtlands-IPA--Burk-rektangel
Averbode-Abbey-Extra-Rektangel-2
Jämtlands-IPA--Burk-kvadrat
Averbode-Abbey-Extra-Kvadrat

Fick en pressrelease igår från Uppsala Brygghus och insåg då att jag inte hunnit skriva något om den heller på grund av tidens oerhörda knapphet. De har ju försökt tidigare men pandemin har satt stopp för detta men nu ska det äntligen ske !
Så boka nu en biljett och kom till Uppsala den 2 Juli. Bra bryggerier som kommer också

/Jonas H

 

Premiär för Uppsala Craft Beer Festival

 

 

Pressmeddelande från Uppsala Brygghus

För första gången någonsin arrangeras en utomhusfestival för hantverksöl i Uppsala!

Cirka 25 utvalda bryggerier från Sverige och Europa kommer att erbjuda över 100 olika sorters öl när Uppsala Brygghus arrangerar Uppsala Craft Beer Festival.

Festivalbesökarna får möjlighet att träffa bryggmästare från flera prisbelönta mikrobryggerier och har chansen att smaka exklusiva ölsorter.

 

  • Äntligen blir festivalen av, efter två års väntan, säger Maarten Vanwildemeersch, bryggmästare på Uppsala Brygghus, som länge längtat efter att se den gigantiska bilparkeringen mittemot brygghuset fyllas med festivalbesökare som provar olika sorters öl.
  • Foodtrucks står uppställda på festivalområdet med ett varierat utbud av streetfood och hantverkskaffe. Vi hoppas på fint väder, men har förstås förberett oss för regn, och skön festivalstämning hoppas vi på oavsett, säger Maarten.

.

Festivalen äger rum lördagen den 2 juli vid brygghuset på Märstagatan i stadsdelen Boländerna och är uppdelad i två pass: Kl 12-16 och kl 17-21. Bryggerierna serverar totalt 4 olika öl var, 2 per pass.

 

Maarten Vanwildemeersch, bryggmästare

 

 

Läs mer här:   http://ucbf.se/

Biljetter säljs på Tickster.se :  http://ucbf.se/tickets

Facebook:  https://www.facebook.com/UppsalaCraftBeerFest

Stötta Pilsner.nu

Hjälp oss fortsätta utveckla en av Sveriges mest långlivade ölbloggar. Snart 20!

Pilsner.nu har funnits i över 18 år, och vi närmar oss med stolthet 20-årsstrecket. Under den här tiden har vi samlat tusentals inlägg, otaliga provningar och massor av berättelser från hela ölsverige och ölvärlden.
Nu vill vi växla upp med tätare uppdateringar, fler provningar och ännu mer engagerande innehåll.

För att kunna lägga mer tid på att prova, skriva och tipsa har vi skapat fem olika nivåer på Patreon.
De sträcker sig från ett symboliskt stöd för dig som gillar det vi gör, till högre nivåer för dig som vill bidra lite extra till att Pilsner.nu kan fortsätta växa.
Från ”jag gillar er och vill bidra” till en nivå där du som supporter får en del extra innehåll och bonusmaterial.

För att kunna fortsätta på samma sätt behöver vi din hjälp.

Pilsner.nu | Patreon

Skrivet av Jonas H

Grundare av Pilsner.nu och var en av medgrundarna till Slottskällans Bryggeri i Uppsala. Jag har tidigare suttit i Stallhagens styrelse och åker som öldomare mestadels i Europa. Är även medlem i The British Guild Of Beer Writers sedan 2024.

Kommentarer

0 Comments

Submit a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Facebook plugg

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

* måste anges
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
Pilsner.nu