Nytt år, nya öl ! Måste dock erkänna att jag drack denna förra året som en av de sista jag provade. Och det kändes som en mycket trevlig avslutning på 2010. Unser Aventinus Wizen Bock på 8,2 procent från G Schneider & Sohn är en öl som dyker upp under flera namn. Den finns även under namnet Schneider Aventius med helt annan etikett. Detta beror tydligen på genom vilka kanaler den exporteras från Tyskland.
Färgen är mörkbrun och kraftigt disig med ett mycket kompakt smutsgrått skum. Doften är helt fantastisk med massor av skumbanan, plåt, citrus, knäck och lite alkoholsötma. Smaken är fantastiskt trevlig med skumbanan, knäckiga malttoner, plåt, torkad frukt, citrus samt alkholsötma. Oj oj oj. Nog för att jag är en wizen-junkie men denna var grymt snygg.

Stötta Pilsner.nu
Hjälp oss fortsätta utveckla en av Sveriges mest långlivade ölbloggar. Snart 20!
Pilsner.nu har funnits i över 18 år, och vi närmar oss med stolthet 20-årsstrecket. Under den här tiden har vi samlat tusentals inlägg, otaliga provningar och massor av berättelser från hela ölsverige och ölvärlden.
Nu vill vi växla upp med tätare uppdateringar, fler provningar och ännu mer engagerande innehåll.
För att kunna lägga mer tid på att prova, skriva och tipsa har vi skapat fem olika nivåer på Patreon.
De sträcker sig från ett symboliskt stöd för dig som gillar det vi gör, till högre nivåer för dig som vill bidra lite extra till att Pilsner.nu kan fortsätta växa.
Från ”jag gillar er och vill bidra” till en nivå där du som supporter får en del extra innehåll och bonusmaterial.
För att kunna fortsätta på samma sätt behöver vi din hjälp.
Pilsner.nu | Patreon
Bara att göra tummen upp! Jag har imundigat ett antal och den positiva känslan hänger kvar – ett riktigt gott & blanserat öl. Kan drickas året om!