Två småskaliga ölexperiment från danska Midtfyns Bryghus

av | aug 9, 2016 | 0 Kommentarer

St Eriks Ljus Lager

Jag fick för ett tag sedan en pressmeddelande från Beer Enthusiasts som jag självklart genast glömde bort. Nu börjar det ju dock närma sig släpp och jag måste förmedla detta till er också. Jag gillar Midtfyns produkter och Eddie. Jag gillar i synnerhet deras mörkare produkter som jag tycker är riktigt bra så det här kan vara hur bra som helst hoppas jag.  Det hela släpps Fredagen den 19 Augusti på Systembolaget i alla fall.

Pressmeddelande:

 

Den 19 augusti släpps Midtfyns Russian Imperial Stout Rum Barrel Aged & Barley Wine Caroni Rum Barrel Aged på ett antal Systembolagsbutiker runt om i landet.

MIDTFYNS BRYGHUS

Det danska hantverksbryggeriet Midtfyns Bryghus har sedan ett par år experimenterat med att låta några av sina mest kraftfulla öl vila på ekfat som tidigare innehållit andra ädla drycker.
Två av dessa småskaliga experiment når nu Sverige och Systembolagets hyllor den 19/8.

Midtfyns Russian Imperial Stout Rum Barrel Aged

Bryggeriet släppte en Russian Imperial Stout 2015, ett öl som utsågs till Årets ölnyhet av Danska Ölfrämjandet samma år. Ett kolsvart, mycket smakrikt öl med len sötma och komplexa toner av kaffe och mörk choklad. Detta öl har nu fått vila i ett antal månader på ekfat som tidigare använts för lagring av Rom. Alkoholen har stigit till 13,1% och smakrikedomen är enorm. Sverige får 90% av produktionen av detta unika öl. 1080 flaskor lanseras och ett bra tips är att gömma undan några i källaren i ett antal år då detta öl kommer bli mer och mer komplext med tiden.

Ursprung: Danmark, Årslev | Producent: Midtfyns Bryghus | Vol: 330ml | Alk: 13,1% | Systembolaget art.nr:

11694-03 | Pris: 89,90 |

Midtfyns Barley Wine Caroni Rum Barrel Aged

Här har man låtit bryggeriets kraftiga Barley Wine ligga på fat som tidigare innehållit Rom från den numera nedlagda kultproducenten Caroni, en gång i tiden verksam på den lilla ön Trinidad, 11 km norr om Venezuelas kust.

Resultatet är en lagringsvänlig öl där sötman dominerar men får stadigt sällskap av fattonerna, små mängder aromatisk humle och en värmande alkohol på 12,5%.

Endast 720 flaskor finns kvar av årgång 2015, samtliga dessa släpps nu i Sverige.

Ursprung: Danmark, Årslev | Producent: Midtfyns Bryghus | Vol: 330ml | Alk: 12,5% | Systembolaget art.nr:

11656-03 | Pris: 89,90

OM oss

Skrivet av Jonas H

Kommentarer

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Liknande Inlägg

Pin It on Pinterest

Share This
Pilsner.nu