Systembolagets bästa porter – andraplats

av | aug 31, 2021 | 0 Kommentarer

St Eriks Ljus Lager

Våra favoriter i porterutbudet

Snart är hösten här. Porter är höstens öl! Pilsner.nu tipsar om våra favoriter i sortimentet från Systembolaget. Det blir tre inlägg med våra favoriter. Porter är en underbar stil som jag gärna stöttar.

På andra plats

Nynäshamns Ångbryggeri, Yttre Gaarden

Mauro:

Fuller’s, London Porter

Produktnummer: Nr 1634
Burk 500 ml
Alkoholhalt 5,4 %
23:90

En favoritporter. Den är fantastisk på fat men fungerar på burk. Här en riktig underbar munkänsla. En bra balans mellan torrhet och sötma. Gillar att den inte är så stark, då kan man dricka så många av den. En briljant brittisk porter. Snygg smak av kaffe och choklad.

Nynäshamns Ångbryggeri, Yttre Gaarden

Jonas H:

Limfjordsporter

Produktnummer: Nr 1533
Flaska 330 ml
Alkoholhalt 7,9 %
32:90

En mycket bra dansk produkt som kommit till sverige det senaste året. Massiv, lätt rökig, kraftig med allt i kaffe, choklad och lite lakrits. En riktigt bra pjäs att hälla upp i sitt glas.

Poppels Bryggeri, Double IPA

Jonas F:

Carnegie, Porter 

Produktnummer: Nr 1497
Flaska 330 ml
Alkoholhalt 5,5 %
17:90

Say no more, say no more… En klassisk matlagningsporter, för porterstek. Funkar bra med 3,5-varianten.

Poppels Bryggeri, Double IPA

Ulrik:

Carnegie, Porter 

Produktnummer: Nr 1497
Flaska 330 ml
Alkoholhalt 5,5 %
17:90

En svensk porter som funnits for ever. Tveklöst en klassiker i såväl strupe som gryta. Fin matöl.

OM oss

Skrivet av Mauro

Ölälskare, öldomare och matnörd. Älskar att kombinera öl och mat. Håller ölprovningar både online och fysiskt. Instagram: a.pint.per.day

Kommentarer

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Liknande Inlägg

Pin It on Pinterest

Share This
Pilsner.nu