S:t Eriks Julporter 2012

by | 15 nov 2012 | 0 comments

Jämtlands-IPA--Burk-rektangel
Averbode-Abbey-Extra-Rektangel-2
Jämtlands-IPA--Burk-kvadrat
Averbode-Abbey-Extra-Kvadrat

Så börjar då detta julöls-race som jag kommer att försöka hålla till under 20 stycken i år i alla fall. Har ju redan provat alla utom en på Systembolagsprovningen, så nu är det provningar i hemmets lugna vrå under vanliga förhållanden.

Först ut är S:t Eriks Julporter från S:t Eriks/Galatea en porter på 5,9 procent. Ölen är mycket mörkröd med ett beige skum med grymma slöjor som hänger kvar länge på glasets insida. Den doftar mycket av mörk brödlimpa samt har knäckiga inslag som blandas upp med lätta trevliga söta citrustoner. Smaken är gräddig och god med klara inslag av mörkt matbröd. Den sötma man känner i doften finns knappt i smaken utan den är torr med en trevlig lätt brändhet och en enkel snygg humlighet som ligger kvar på ett angenämt sätt. 

En öl som helt klart finner sin plats på matbordet till julens läckerheter. Den har en hög  hinkabilitet också, vilken gör den bra som matöl men lite lömsk eftersom man inte känner av alkoholen över huvud taget.

 

Stötta Pilsner.nu

Hjälp oss fortsätta utveckla en av Sveriges mest långlivade ölbloggar. Snart 20!

Pilsner.nu har funnits i över 18 år, och vi närmar oss med stolthet 20-årsstrecket. Under den här tiden har vi samlat tusentals inlägg, otaliga provningar och massor av berättelser från hela ölsverige och ölvärlden.
Nu vill vi växla upp med tätare uppdateringar, fler provningar och ännu mer engagerande innehåll.

För att kunna lägga mer tid på att prova, skriva och tipsa har vi skapat fem olika nivåer på Patreon.
De sträcker sig från ett symboliskt stöd för dig som gillar det vi gör, till högre nivåer för dig som vill bidra lite extra till att Pilsner.nu kan fortsätta växa.
Från ”jag gillar er och vill bidra” till en nivå där du som supporter får en del extra innehåll och bonusmaterial.

För att kunna fortsätta på samma sätt behöver vi din hjälp.

Pilsner.nu | Patreon

Skrivet av Jonas H

Kommentarer

0 Comments

Submit a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Facebook plugg

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

* måste anges
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
Pilsner.nu