Skotska Innis & Gunn lanserar en Scottish Cherry Kriek. Jag har haft möjlighet att prova den. Första gången man provar en skotsk kriek. Annars är det belgarna som är bäst i stilen och jag fullkomligt älskar stilen. Det kommer bli tufft att konkurrera men värt ett försök.
Släppet
Den 19 november släpper Innis & Gunn en mycket speciell öl, nämligen Scottish Cherry Kriek. Detta syrliga öl är lagrat på utvalda ekfat under tre månader och är fylld med lokalproducerade körsbär. Totalt släpps en begränsad upplaga om 2 880 flaskor. Den säljs i en fin presentförpackning, har artikelnummer 1094603 och priset är 39:90 kr.
Historien bakom
Historien bakom detta öl är att det skapades efter att Innis & Gunns bryggmästare, Dougal Gunn Sharp, blivit inspirerad av de härligt smakrika skotska körsbären han provade från en odlare vid namn Thomas Thomson i Blairgowrie, Skottland.
Efter att ha besökt Thomas gård med avsikt att köpa några liter jordgubbar, kom Dougal istället därifrån med en beställning på sisådär två ton av deras härligt mogna söta körsbär. Han hade blivit helt överväldigad av dess smak och fascinerad av tanken att han minsann skulle överföra den till en öl.
Det resulterande i Innis & Gunn Scottish Cherry Kriek som lagrats tre månader i skotska whiskyfat för att utveckla ett smakdjup.
Serveringstips
Jag drack den kall och den var en riktigt bra törstsläckare. Tror man kan dricka den både i rumstemperatur och iskall.
Beskrivning från bryggeriet
Ölet är magentafärgat, en aning hazy och elegant skummande. Det har en riklig doft av körsbär, tillsammans med toner av vanilj, krydda och ek, vilka alla sedan följer med in i smaken. Ölet är uppfriskande och ett idealiskt sätt att skåla in de mörkare höst och vintermånaderna.
Innis & Gunn, Scottish Cherry Kriek, 2021
Tillverkad i Storbritannien, Skottland
Bärig, nyanserad, något syrlig smak med inslag av fat, körsbär, mandelmassa, blodapelsin, smörkola, kryddor, rostat bröd och vanilj.
Produktnummer: Nr 10946
Flaska 330 ml
Alkoholhalt 5,1 %
39:90
Omdöme:
Färg: Rödrosa, lite grumligt
Doft: Körsbär, hallon, mandelmassa, vanilj
Smak: Körsbär, omogna jordgubbar, vinbär
Omdöme: Rena smaker, lätt syra, liten sötma, kul öl med trevliga smaker. Jag hade gärna sett lite mer syra eller sötma. Hamnar lite mittemellan just nu. Mycket läskande. Tror den blir toppen på sommarmånaderna men ger en somrig känsla nu i vintern.
Betyg (1-6): 4















0 Comments