Samuel Adams Wee Heavy

by | 03 feb 2013 | 0 comments

Jämtlands-IPA--Burk-rektangel
Averbode-Abbey-Extra-Rektangel-2
Jämtlands-IPA--Burk-kvadrat
Averbode-Abbey-Extra-Kvadrat

2013-02-02 20.03.34

 

Hittade igår några flaskor Samuel Adams Wee Heavy i en låda i förrådet. Måste säga att jag totalt glömt bort att jag hade kvar dessa flaskor. De köptes in för ett par år sedan och det dracks en del av dem då och jag minns att jag gillade den men tyckte den var alldeles för söt. Hur var den nu då ? Hade den förändrats på dessa åren bortglömd i en låda ?

När jag öppnar den och häller upp den har den en mörkt mörkt rödbrun färg som tangerar det svarta och lämnar ett fint småbubbligt skum på toppen som är caffelattefärgat.
Dofterna är stora och relativt söta med drag av toffe, knäck, soya och lakrits. När man sedan tar en klunk av den och låter den rulla runt i munnen så känner man att den domineras av en cap_4_46söt lakritssmak som inte är så söt som förr. Maltigheten är stor av knäckig malt, brödighet och lite torkade frukter. Den har också lätta drag av vanilj och en lätt rökighet långt bak i smaken. När man sväljer den kommer det sedan en lätt värmande alkoholsötma som fyller upp bröstkorgen.

Mycket snyggare än när den var ny ! Den har utvecklats och blivit mindre söt och fått massor av delikata balanserade lakritstoner som är så otroligt snygga. Här har vi ytterligare ett exempel på att många öl vinner så otroligt mycket av att få ligga ett antal år innan de konsumeras. Den finns på beställningssortimentet på Systembolaget, dock bara i hel låda, så gå ihop några stycken och dela på en låda, drick en och glöm bort resten i några år så kommer ni att få en mycket angenäm dryckesupplevelse.

 

Stötta Pilsner.nu

Hjälp oss fortsätta utveckla en av Sveriges mest långlivade ölbloggar. Snart 20!

Pilsner.nu har funnits i över 18 år, och vi närmar oss med stolthet 20-årsstrecket. Under den här tiden har vi samlat tusentals inlägg, otaliga provningar och massor av berättelser från hela ölsverige och ölvärlden.
Nu vill vi växla upp med tätare uppdateringar, fler provningar och ännu mer engagerande innehåll.

För att kunna lägga mer tid på att prova, skriva och tipsa har vi skapat fem olika nivåer på Patreon.
De sträcker sig från ett symboliskt stöd för dig som gillar det vi gör, till högre nivåer för dig som vill bidra lite extra till att Pilsner.nu kan fortsätta växa.
Från ”jag gillar er och vill bidra” till en nivå där du som supporter får en del extra innehåll och bonusmaterial.

För att kunna fortsätta på samma sätt behöver vi din hjälp.

Pilsner.nu | Patreon

Skrivet av Jonas H

Kommentarer

0 Comments

Submit a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Facebook plugg

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

* måste anges
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO
Pilsner.nu