Julkalendern 2021 – Lucka 8

av | dec 8, 2021 | 0 Kommentarer

abbaye-annons-2022

Vi har sammanställt listor på de bästa nya öl vi druckit från Systembolaget under 2021. De är rangordnade av oss och det har blivit en lista på de 24 bästa, där vi presenterar en varje dag under december månad fram till julafton.

Vår egen adventskalender från oss alla  till er alla. 
En riktigt God Jul 

Östersunds Nya Ångbryggeri Sommarvete

Vår sommarfavorit bakom lucka nummer 8!
Det är sällan man ser en svensk hefeweizen. Ännu mer sällan en hefweizen som håller en internationellt hög nivå av ett svenskt bryggeri. Östersunds Nya Ångbryggeri lyckades verkligen med det. Underbar munkänsla och massa smak. Elegant och välgjord! Ge oss mer sånt här. Gärna på större flaska än 33 cl. Flaskan tog slut lite väl snabbt. 

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

* måste anges

Skrivet av Mauro

Ölälskare, öldomare och matnörd. Älskar att kombinera öl och mat. Håller ölprovningar både online och fysiskt. Instagram: a.pint.per.day

Kommentarer

0 kommentarer

Skicka en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Vi har upptäckt en annonsblockerare

Vi ser att du har en annonsblockerare installerad. Var snäll att avaktivera den på vår sida

Pin It on Pinterest

Share This
Pilsner.nu