Malt Spendrups Scandic Mariestads Lantmännen

Hållbar svenskodlad malt hos Spendrups

by | 23 mar 2023 | 0 comments

Jämtlands-IPA--Burk-rektangel
Averbode-Abbey-Extra-Rektangel-2
Jämtlands-IPA--Burk-kvadrat
Averbode-Abbey-Extra-Kvadrat

Igår var det ett stort event i Stockholm som Spendrups anordnade för att lyfta att de köper in mycket malt som är bättre för miljön. Det minskar utsläppet av växthusgaser vilket jag tycker är bra, hoppas bara att malten i framtiden kommer att bli tillgänglig för andra bryggerier också som vill köpa den. Det vore en bra sak för miljön och bryggerinäringen i Sverige.

/Jonas H

Pressmeddelande:

Mariestads satsar på mer hållbar, svenskodlad malt – lyfts först på Scandic

Under 2022 startade Spendrups ett nytt samarbete med Lantmännen, där maltkorn har odlats enligt odlingsprogrammet Klimat & Natur, och Spendrups har köpt in motsvarande mängd som Mariestads brygger öl på. Det kommer nu lyftas på Scandic runtom i Sverige.
Spendrups och Scandic har samarbetat i många år och Mariestads har sedan slutet av 1990-talet varit en del av hotellens sortiment. Årligen serveras ungefär en miljon öl från Mariestads på Scandic. Nu förstärks samarbetet ytterligare i och med Spendrups satsning på ett mer hållbart odlat maltkorn.

– Tillsammans med Lantmännen har vi odlat maltkorn enligt odlingsprogrammet Klimat & Natur, med konkreta och mätbara åtgärder för biologisk mångfald och minskad klimatpåverkan. Vi har kontrakterat motsvarande mängd korn som används i Mariestads brygder, ett av våra största och viktigaste varumärken, säger Richard Bengtsson, chefsbryggmästare på Spendrups Bryggeri.
3000 ton har odlats under 2022, vilket ger en minskning av växthusgaser på 370 ton och bidrar till att sänka utsläppen av växthusgaser för Mariestads och Spendrups som helhet. Maltkornet som odlas för Mariestads hanteras enligt massbalansprincipen*.

– Mariestads redan starka premiumposition stärks nu ytterligare genom samarbetet med Lantmännen och genom att lyfta hur vi arbetar med svenska lantbrukare och svenska råvaror för att ständigt förbättra vår hållbarhetsprestanda. Sedan flera år tillbaka brygger vi ölen med förnybar energi men här tar vi också klivet ut på råvarusidan, där maltkornet odlas med metoder som ger upp till 30 procent lägre klimatpåverkan. Det känns extra roligt att lansera detta på Scandic, som värderar hållbarhet högt, säger Anna Lidström, hållbarhetschef på Spendrups Bryggeri.

Både Spendrups och Scandic har arbetat aktivt med hållbarhetsfrågor i många år och har även tidigare gjort gemensamma satsningar. 2019 lanserades ölen Zero Waste Ale, bryggd på överblivet bröd från utvalda hotells frukostbuffé.
– Vi arbetar hela tiden med att hitta nya, innovativa vägar framåt för att vårt hållbarhetsarbete fortsatt ska ligga i framkant. Eftersom vi främjar svenskproducerade livsmedel är det extra roligt att vi får vara en del av Spendrups satsning för en mer hållbar öl, säger Thomas Fankl som är Director Food & Beverage på Scandic Hotels Sverige. 

Om Klimat & Natur
Klimat & Natur är Lantmännens program för framtidens jordbruk. Det innehåller specifika åtgärder, som exempelvis blommande zoner och kemikaliefri utsädesbehandling för biologisk mångfald och fossilfria bränslen för minskad klimatpåverkan. Lantbrukare som är anslutna till Klimat och Natur odlar enligt programmets kriterier på sina gårdar. Med programmet har Lantmännen minskat klimatavtrycket från odlingen av korn med upp till 30 procent sedan 2015. Programmet är dynamiskt och kriterier som ingår i programmet adderas löpande för att minska klimatpåverkan ytterligare. Läs mer om Klimat & Natur här.

* Massbalans innebär att maltkornet som blivit odlat blandas med annat maltkorn som Spendrups kö-per in från Lantmännen, men den mängd maltkorn som Mariestads använder tillskrivs varumärket. Det innebär att maltkornet som ölet har bryggts på inte fullt ut kommer från odlingsprogrammet Klimat & Natur. Det fungerar på samma sätt som grön el – som köpare av grön el är det inte säkert att det är vad som kommer ut i ditt vägguttag men du har köpt en andel av den gröna el som produceras. Skälet är att det blir mer effektivt och därmed en större miljönytta på helheten. Under 2023 kommer Spendrups skala upp mängden maltkorn som odlats ytterligare.

Stötta Pilsner.nu

Hjälp oss fortsätta utveckla en av Sveriges mest långlivade ölbloggar. Snart 20!

Pilsner.nu har funnits i över 18 år, och vi närmar oss med stolthet 20-årsstrecket. Under den här tiden har vi samlat tusentals inlägg, otaliga provningar och massor av berättelser från hela ölsverige och ölvärlden.
Nu vill vi växla upp med tätare uppdateringar, fler provningar och ännu mer engagerande innehåll.

För att kunna lägga mer tid på att prova, skriva och tipsa har vi skapat fem olika nivåer på Patreon.
De sträcker sig från ett symboliskt stöd för dig som gillar det vi gör, till högre nivåer för dig som vill bidra lite extra till att Pilsner.nu kan fortsätta växa.
Från ”jag gillar er och vill bidra” till en nivå där du som supporter får en del extra innehåll och bonusmaterial.

För att kunna fortsätta på samma sätt behöver vi din hjälp.

Pilsner.nu | Patreon

Skrivet av Jonas H

Grundare av Pilsner.nu och var en av medgrundarna till Slottskällans Bryggeri i Uppsala. Jag har tidigare suttit i Stallhagens styrelse och åker som öldomare mestadels i Europa. Är även medlem i The British Guild Of Beer Writers sedan 2024.

Kommentarer

0 Comments

Submit a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Facebook plugg

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

* måste anges
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock
Pilsner.nu