Jag höll i en ölprovning på en pub i Uppsala igår och fick massor av frågor från deltagarna. En av frågorna var om man kunde laga mat med öl och om det gick att göra marinad till kött mm med öl. Självklart !
Jag brukar själv göra en ofta då jag har en stout (välj själva), soya, apelsinjuice, sweetchili och pepparmix från kvarnen (röd, grön, svart, vit och krydd-peppar).Om man vill kan man ta vitlök i också.
Denna är grym (tycker jag) att köra till fisk som suger åt sig mycket. Om man kör kött i den blir det bra men det bli mer av glace-faktorn då faktiskt.
- 1/2 flaska porter/stout tex Brooklyn Black Chocolate Stout (andra halvan i kocken)
- 1/2 dl kinesisk soya
- 1/2 dl apelsinjuice
- 1-2 matskedar Sweet Chili
- peppar efter smak
- ev 1-2 klyftor vitlök
Lycka till !
Stötta Pilsner.nu
Hjälp oss fortsätta utveckla en av Sveriges mest långlivade ölbloggar. Snart 20!
Pilsner.nu har funnits i över 18 år, och vi närmar oss med stolthet 20-årsstrecket. Under den här tiden har vi samlat tusentals inlägg, otaliga provningar och massor av berättelser från hela ölsverige och ölvärlden.
Nu vill vi växla upp med tätare uppdateringar, fler provningar och ännu mer engagerande innehåll.
För att kunna lägga mer tid på att prova, skriva och tipsa har vi skapat fem olika nivåer på Patreon.
De sträcker sig från ett symboliskt stöd för dig som gillar det vi gör, till högre nivåer för dig som vill bidra lite extra till att Pilsner.nu kan fortsätta växa.
Från ”jag gillar er och vill bidra” till en nivå där du som supporter får en del extra innehåll och bonusmaterial.
För att kunna fortsätta på samma sätt behöver vi din hjälp.
Pilsner.nu | Patreon
Kan bara hålla med! Ville fixa litet snabbmat ikväll så jag fräste strimlad amerikansk ryggbiff från ICA-Heidenstamstorg (billig lyx!)med charlottenlök, i smör. hade i ett halvt huvud färsk vitkål från Torgkassen och lätt allt puttra några minuter i en skvätt SVART från Slottskällans (resten av goda SVART hamnade såklart i glaset :-)!). Kryddade bara med salt, svart-&vitpeppar & litet soja. Enkelt och jättegott! Vill man fylla på så är litet tärnad potatis OK. Ett bra bröd gör rätten komplett Att använda öl i matlagning, särskilt mörkare typer, ger mkt smakrika resultat!
Att koka musslor i öl är ett trevligt sätt att använda öl i matlagning. Man använder ett öl med liten beska. T.ex. en Weissbier ( eller Belgisk Wit – de är ju hejare på musslor ) På tal om belgare så har jag hört om att det skall bli riktigt bra att koka musslor i Geuze.
Fräs upp finhackad lök, vitlök och persilja och så i med öl och musslor.