Barrel-Aged B.O.R.I.S. Imperial Stout

by | 29 mar 2010 | 0 comments

Jämtlands-IPA--Burk-rektangel
Averbode-Abbey-Extra-Rektangel-2
Jämtlands-IPA--Burk-kvadrat
Averbode-Abbey-Extra-Kvadrat

Jag blev lite fundersam när jag såg listningen på denna produkt, eftersom den i systembolagets rullor var listad som en B.O.R.I.S. The Crusher Oatmeal-Imperial Stout Barrel Aged, och det finns inte vad jag vet. Det visade sig när jag fick den att den var Barrel-Aged B.O.R.I.S. Imperial Stout som kom, vilket gladde mig otroligt. Jag har tidigare skrivit om några av Hoppin Frogs produkter, här och här.  Som Ni ser är det produkter som jag gillar bland annat för deras balans. Den här senast provade var inte heller något undantag.

Skummet är lite kort dessvärre men fint småbubbligt och mörkt mörkt brunt. Färgen på ölen är mycket mörk. Försökte lysa igenom den men misslyckades. Doften är helt fantastiskt med bubblande doftattacker av gräs, vanilj, bränt socker, lakrits, soja och sura körsbär. Smakmässigt är den liknande med en klar ton av espressokaffe, körsbär, vanilj, kakao och lakrits. Kalas ! Grymt balanserad anser jag och trots dess relativt höga beska blandas den mycket snyggt i resten av smakerna, och man sitter med en lång trevlig eftersmak i ett par minuter.

Ja just ja, en liten förklaring kanske . 

B.O.R.I.S. = Bodacious Oatmeal Russian Imperial Stout

Stötta Pilsner.nu

Hjälp oss fortsätta utveckla en av Sveriges mest långlivade ölbloggar. Snart 20!

Pilsner.nu har funnits i över 18 år, och vi närmar oss med stolthet 20-årsstrecket. Under den här tiden har vi samlat tusentals inlägg, otaliga provningar och massor av berättelser från hela ölsverige och ölvärlden.
Nu vill vi växla upp med tätare uppdateringar, fler provningar och ännu mer engagerande innehåll.

För att kunna lägga mer tid på att prova, skriva och tipsa har vi skapat fem olika nivåer på Patreon.
De sträcker sig från ett symboliskt stöd för dig som gillar det vi gör, till högre nivåer för dig som vill bidra lite extra till att Pilsner.nu kan fortsätta växa.
Från ”jag gillar er och vill bidra” till en nivå där du som supporter får en del extra innehåll och bonusmaterial.

För att kunna fortsätta på samma sätt behöver vi din hjälp.

Pilsner.nu | Patreon

Skrivet av Jonas H

Kommentarer

0 Comments

Submit a Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Facebook plugg

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

* måste anges
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock
Pilsner.nu